En İyi Yaş Kayısılar Belirlendi


Dünya kayısı üretiminin başkenti olan Malatya’da bu yılın en iyi yaş kayısıları seçildi.
En İyi Yaş Kayısılar Belirlendi
2016-07-02 - 0 görüntülenme


Dünya kayısı üretiminin başkenti olan Malatya'da bu yılın en iyi yaş kayısıları seçildi. Malatya İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen yarışmada en iyi yaş kayısılar Battalgazi ve Kale ilçelerinden seçildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Kültür A.Ş. tarafından en iyi yaş kayısı yarışması düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi yanındaki fuar alanında düzenlenen yarışmaya Malatya Valisi Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ali Selvi, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın ile sivil toplum kuruluşu temsilcileri, çiftçiler ve davetliler katıldı.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır yaptığı konuşmada yaşanan terör saldırıları nedeniyle bu yılki Kayısı Festivali'ni iptal ettiklerini belirterek, üreticilerin ürünlerinin tanıtılması adına her yıl geleneksel olarak yapılan 'En İyi Yaş Kayısı Yarışması'nı düzenlediklerini söyledi. Malatya'nın en önemli geçim kaynaklarından biri olan kayısıyla ilgili bir çok çalışmaların olduğunu aktaran Çakır, "Sürekli araştırma geliştirme çalışmaları, ürünün kalitesini yükseltme, yeni pazarlar bulma ile kayısının tüketimini arttıracak yeni çalışmaların yapılması lazım. Bu yarışma sadece bunlardan birisi" diye konuştu. Çakır, kayısı yarışmasının çiftçilerin ürünlerine kıymet verildiğini ve farklı üreticilere de örnek olunması adına da güzel bir yarışma olduğunu belirtti.

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise emeği geçenlere teşekkür ederek, dünya kayısı üretiminde Malatya'nın önemli bir noktada olduğunu anımsattı. Kayısının belli bir noktaya gelmesi adına herkesin mücadele ettiğini kaydeden Toprak, "İlimiz için önemli olan kayısının kalitesinin ve pazarlama arayışlarının arttırılmasıdır. Kayısının endüstrileşmesi, ürünün çeşitlendirilmesi ve kıymetlendirilmesi çok önemli" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından toplam 202 kayısı üreticisinin katıldığı yarışmada, jüri tarafından en iyi kayısılar seçildi. Yapılan değerlendirme sonucunda Kabaaşı kategorisinde birinciliği Battalgazi ilçesine bağlı Bahçelievler Mahallesi'nden Bülent Tok'un yetiştirdiği kayısı aldı. Aynı kategoride ikinciliği Doğanşehir Yuvalı'dan Ali Olgun, üçüncülüğü ise Kale İkizpınar'dan Şerif Aldemir'in kayısıları aldı.

Bir diğer kategori olan Hacıhaliloğlu türünde de birincilik Kale ilçesine bağlı Bent Mahallesi'ndeki Yaşar Özbay adlı üreticiye gitti. Aynı kategoride İkincilik yine Kale'nin Bent Mahallesi'nde üretici Remzi Özbay'a giderken üçüncü ise Doğanşehir Yuvalı'dan Hasan Olgun'a ait kayısılar oldu.

Yarışmada birinci olanlara 3 tam altın, ikincilere 2 tam altın ve üçüncülere ise 1 tam altın hediye edildi. Dereceye giren kayısı üreticilerine ödüllerini Vali Toprak, Başkan Çakır ve diğer protokol üyeleri takdim etti.


Etiketler: kayısı, yaş kayısı, en iyi kayısı, yaş kayısılar
  • Spor 0
  • Gündem 1